Zákaz knih v Americe: Cenzura literatury v USA sahá staletí, ale tentokrát je to jiné: odborníci

0
Zákaz knih v Americe: Cenzura literatury v USA sahá staletí, ale tentokrát je to jiné: odborníci

NOVÝNyní můžete poslouchat články Fox News!

Thomas Morton, Angličan, který cestoval do Plymouthské kolonie v roce 1622, neztrácel čas a střetl se se svými sousedy z poutníků, kteří vedli nedalekou vesnici jménem Merrymount z anglických ničemů a algonquianských indiánů.

Guvernér kolonie Plymouth William Bradford, přezdívaný guvernérem kolonie Plymouth Williamem Bradfordem, Morton a jeho následovníci připevňovali parohy na vrchol 80stopé májky, kolem níž pořádali festival s tancem a pitím, který byl na puritánská měřítka bezpochyby hříšný.

Poté, co byl několikrát vykázán z kolonií a cestu zpět do AnglieMorton napsal kolem roku 1633 „New English Canaan“ o svých útrapách přes rybník, knihu, která nabídla sžíravou kritiku poutníků a je široce považována za první zakázanou knihu v Americe.

Morton se vrátil do kolonií o 10 let později, ale jeho pověst ho předcházela a vůdci Massachusetts ho vyhnali do vyhnanství. nakonec stát Maine kvůli „výsměšným obviněním, která proti nim Morton v tisku vznesl,“ píše profesor historie z University of Southern California Peter Mancall v „The Trials of Thomas Morton“.

Zatímco od zákazu Mortonova magnum opus uběhly téměř čtyři století, v Americe nezmizela potřeba cenzury a během 21. století propukla ve školách K-12.

Americká asociace knihoven uvádí, že téměř 1600 jednotlivé knihy byly zpochybněny nebo odstraněny v knihovnách a školách v roce 2021, což je nejvyšší počet od doby, kdy ALA před třemi desetiletími začala sledovat zákazy.

“Došlo k nebývalému nárůstu počtu hlášených problémů,” řekla Fox News Digital Deborah Caldwell-Stone, ředitelka úřadu ALA pro duševní svobodu. “Denně dostáváme několik zpráv o výzvách, když jsme zvyklí dostávat dvě nebo tři zprávy týdně.”

ORGANIZACE GRASSROOTS SE SÍDLEM V INDIANA VLAKUJE KANDIDÁTY ŠKOLNÍ RADY K „OBNOVENÍ AKADEMICKÉ EXCELENCE“

Většina problémů v posledních letech pochází od konzervativních rodičů, kteří protestují proti LGBTQ obsahu a tématům, která pokrývají rasové problémy způsobem, který považují za rozdělující.

Zákazy knih přicházejí napříč politického spektra ačkoli.

„To Kill a Mockingbird“ – román z roku 1960 od Harper Lee, oceněný Pulitzerovou cenou, který byl po desetiletí hlavní součástí středoškolských tříd – byl v roce 2020 # 7 na seznamu nejvíce zakázaných knih ALA.

Klasický americký román byl odstraněny ze seznamu četby 9. třídy školní radou v oblasti Seattlu na začátku tohoto roku za použití slova N a toho, co někteří členové komunity považují za zastaralé zobrazení rasových problémů.

V jiných případech jsou zákazy knih oběžné. Dočasně školní čtvrť v Texasu z knihovních regálů bylo odstraněno 41 knih minulý měsíc, které byly zpochybněny členy komunity. Mezi napadenými tituly byly knihy s LGBTQ tématy jako „Všichni chlapci nejsou modří“, ale také „Deník Anny Frankové: Grafická adaptace“ a dokonce i Bible.

„Ať už jste liberální nebo konzervativní, musíte pochopit, že tato sekera se otáčí dvěma způsoby,“ řekl pro Fox News Digital Will Creeley, právní ředitel Nadace pro práva jednotlivce a vyjádření. “Bez ohledu na to, jaké jsou vaše hodnoty, učit generaci studentů, aby zavolali příslovečnou řečovou policii, pokud narazí na myšlenky, se kterými nesouhlasí – tím si přiděláváme problémy.”

“Ať už jste liberál nebo konzervativec, musíte pochopit, že ta sekera se houpe dvěma způsoby.”

STÁTNÍ ŠKOLNÍ RADA UTAH SCHVÁLILA ZMĚNY, KTERÉ DÁVAJÍ RODIČŮM VÍCE HLASU VE TŘÍDĚ

Někteří považují tuto novou frontu kulturní války za příznak amerického vzdělávacího systému „univerzální pro všechny“, který nutí rodiče posílat své děti do určitých veřejných škol ze zdánlivě svévolných důvodů, jako je PSČ místa jejich bydliště, na rozdíl od vzdělávací hodnoty, o které usilují.

Implementace politiky výběru školy, která rodičům umožňuje rozhodovat o tom, jak budou vynaloženy prostředky daňových poplatníků na vzdělání jejich dětí, by rodinám umožnila vybrat si školy, které jsou více v souladu s jejich hodnotami, podle Neala McCluskeyho, ředitele libertariánského Cato. Centrum pro svobodu vzdělání institutu.

„Zásadně to mění co peníze na vzdělání dělá nebo jak se přiděluje. Právě teď dochází k tomu, že lidé jsou zdaněni na místní, státní a federální úrovni a tyto peníze jdou do veřejných škol, takže pokud je chcete použít, musíte tyto školy využít. Ale to znamená, že různorodí lidé jsou všichni tlačeni do jedné školy, a to vede ke konfliktům,“ řekl McCluskey Fox News Digital.

“Choice říká: Nechme peníze následovat děti. Důsledkem toho je, že dáme pedagogům autonomii zakládat různé školy, provozovat různé školy.”

Knihovny knih stojí v mediálním centru základní školy Newfield 31. srpna 2020 ve Stamfordu, Connecticut.
(John Moore/Getty Images)

Výběr školy je zastřešující termín, který označuje mnoho prostředků pro přenos moci ze státních rad na rodiče. Rodičům to umožňují vouchery dát veřejné finance která byla vyhrazena pro vzdělávání jejich dětí směrem k soukromému školnému. Vzdělávací spořicí účty posouvají věci o krok dále a umožňují rodinám používat tyto prostředky na cokoli, od doučování až po učební osnovy používané doma.

“Co to dělá, je to, že to ukončí konflikt, alespoň to ukončí potřebu konfliktu. Místo toho, abyste řekli, že všichni musíte bojovat, abyste získali mosazný prsten, říká: Jděte hledat, jaký prsten chcete, jděte si najít školu, která je v souladu s vaše hodnoty,“ řekl McCluskey.

“To může udělat každý, než aby každý musel být umístěn do arény, aby mohl bojovat o kontrolu nad jedinou školou.”

TAJEMSTVÍ ŠETŘENÍ PENĚZ NA POMŮCKY DO ŠKOLY PŘI DNEŠNÍ VYSOKÉ INFLACI

Zatímco bitvy o zákazy knih probíhají většinou na místní a státní úrovni, minulý týden se k problému připojila první dáma Jill Biden.

“Všechny knihy by měly být v knihovně. Všechny knihy,” řekla NBC News. “Tohle je Amerika. Knihy nezakazujeme.”

“Tohle je Amerika. Knihy nezakazujeme.”

Bývalá první dáma Melania Trumpová měla své vlastní problémy na knihy v roce 2017, kdy poslala sbírku 10 knih Dr. Seuss do škol po celé zemi na „Národní den čtení knihy“.

Liz Phipps Soeiro, školní knihovnice na základní škole Cambridgeport v Massachusetts, odmítla knihy a poslala je zpět Trumpovi a napsala Horn Book Blog že je její knihovna nepotřebuje a že “ilustrace doktora Seusse jsou prosáklé rasistickou propagandou, karikaturami a škodlivými stereotypy.”

Kniha Dr. Seusse je viděna, jak si děti hrají v Dětském muzeu na Manhattanu.

Kniha Dr. Seusse je viděna, jak si děti hrají v Dětském muzeu na Manhattanu.
(Mario Tama/Getty Images)

Boje o zákazy knih probíhají v klouzavém měřítku, od knihovníka odmítajícího knihy přes školní čtvrť, která tahá knihy napadené rodiči, až po státní zákonodárné sbory zavádění politik přímo zakazujících konkrétní tituly.

KLIKNĚTE ZDE PRO APLIKACI FOX NEWS

Caldwell-Stone, vedoucí Úřadu duševní svobody v ALA, řekl, že vládou nařízená cenzura je nejvíce znepokojující kategorií.

“Každý jednotlivec, každý rodič má právo a možnost vyjádřit obavy ohledně školního úkolu nebo knihy,” řekla.

„To je právo prvního dodatku podat petici vládní agentuře, ale jsme hluboce znepokojeni snahami volených úředníků, řídících orgánů, které se řídí prvním dodatkem, které cenzurují materiály na základě jejich názoru nebo protože se zabývají kontroverzním tématem. způsobem, se kterým nemusí vždy souhlasit.”

podobné příspěvky

Leave a Reply