PŘEČTĚTE SI MI: Ve 3 nových obrázkových knížkách pro děti čekají pestrá dobrodružství

0
PŘEČTĚTE SI MI: Ve 3 nových obrázkových knížkách pro děti čekají pestrá dobrodružství

Mezi hřmící stádo nových nebo nedávných obrázkových knih pro děti přicházejí tři velmi odlišné dobrodružné příběhy, které podněcují představivost a inspirují empatii.

“Finding Fire” od Logana S. Klinea (Candlewick Press, 13. září), věk 4-8 ​​let, 40 stran 18,99 $ v pevné vazbě.

Knihy beze slov jsou skvělou samostatnou zábavou pro děti, které ještě neumějí číst (viz například „Stormy“ od Guojinga a Davida Wiesnera „Mr. Wuffles“).

Nádherné, láskyplně detailní a naturalistické kreslené kresby zde beze slov zprostředkovávají epos mladého hrdinství. Jediným textem je prolog: “Dávno předtím, než byla tajemství ohně objevena, lidé museli oheň najít. A kdyby ho ztratili… kdyby zhasl… někdo by musel hledat další.”

Vidíme chundelatou prehistorickou rodinu stojící ohromeně kolem zatopeného táboráku. Pak vidíme hlasitou rodinnou hádku. Před jeskyní se vychrtlé zrzavé dítě dobrovolně hlásí k pátrání po požáru.

Odvážně se vydává na náročnou přehlídku živých nebezpečí. Cestou zachrání rozkošné mládě mastodonta z dehtové jámy a spojí se.

Toto je Klineova debutová dětská kniha, ačkoli jeho ilustrace se objevily v časopisech jako Highlights a Cricket. Vyučuje umění na střední škole ve státě New York. Říká, že jeho dva synové inspirovali jeho šlachovitého, divokého a sympatického hrdinu.

■ ■ ■

“Zlato!” od Davida Shannona (Viking, 6. září), věk 3-7 let, 40 stran, 18,99 $ vázaná.

Nejnovější dílo plodného autora oceňovaných dětských příběhů přetváří krále Midase do podoby štěnicovitého, velkohlavého a velmi sobeckého chlapce.

Maximilian Midas, živě vymalovaný smělými barvami, se narodil s fixací na získávání zlata, které překazí vážné pokusy jeho rodičů o socializaci. Nudí ho objetí a knihy; podvádí na testech; ale dělá balík, který prodává limonádu.

Brzy má více peněz než jeho rodiče. Účtuje jim nájem.

Pomocí špinavých triků zruinuje konkurenčního prodejce limonád a pak vrší další a další peníze. Je mu teprve 7, ale jeho zlaté sídlo balancuje na vrcholu třpytivé hory.

Je prostě hrozný, dokud se nerozhodne sníst své zlato. Má nečekaný, trapně magický účinek, který nepřekvapí dospělé, kteří znají starořecký příběh.

Zbytek příběhu se vyřeší obvyklým způsobem s vykoupením a výchovou chlapce, že na citech záleží.

■ ■ ■

“Everywhere With You,” napsal Carlie Sorosiak, ilustroval Devon Holzwarth (Walker Books, 24. května), věk 4-8 ​​let, 40 stran, 18,99 $ v pevné vazbě.

V malém domácím dobrodružství Carlie Sorosiak pro milovníky zvířat se sousedka začne zajímat o zanedbaného psa od vedle. Protahuje se přes plot, který odděluje jejich dvory, každý den nabízí pamlsky a nahlas čte pohádkové knihy. Rozvíjejí se odvážně barevné, snové dobrodružné příběhy.

Ale jednoho podzimního dne se dívka neukáže. Neexistuje žádné vysvětlení. Pes ji marně hledá. Když padne noc, podívá se dírou ve svém plotě a vidí její rodinu osvětlenou v okně, jak si spolu hrají, a začne plakat. Slyší ho a spěchá ven a spolu sdílejí ten nejradostnější příběh o pádu plotu.

O několik dní později, v prudké bouři, se pes dostane k jejím dveřím, kde je vítán, adoptován a milován.

Obrazy Devona Holzwartha se vlní a houpají květinovou texturou a na špičatém nosu a stočeném těle jejího skvrnitého psa je něco nádherně nostalgického.

[Bookcovers not showing? Click here to see them:  arkansasonline.com/919read]

Galerie: Čtěte mi, 19. září

podobné příspěvky

Leave a Reply